czwartek, 28 maja 2015

Poród w Norwegii poprzez cesarskie cięcie - 6 najczęstszych powodów

Najlepszym rozwiązaniem, dla matki i dziecka, jest poród naturalny. Tak uważa większość lekarzy i położnych. Liczba decydujących się na cesarskie cięcie w Norwegii jednak wzrasta. Szwedzcy badacze twierdzą, że poród poprzez cesarskie cięcie wpływa na zmiany DNA i zwiększa ryzyko zachorowań na astmę, raka czy cukrzycę (http://www.aftenposten.no/viten/Keisersnitt-endrer-barns-DNA-5579527.html). To nie zmienia faktu, że cesarskie cięcie czasami jest najlepszym rozwiązaniem.


6 najczęstszych powodów decydowania się na cesarskie cięcie w Norwegii:

      1.Twój poród będzie zaplanowany, wiesz kiedy to się stanie i co się stanie.
Po ustaleniach z lekarzem ginekologiem wyznaczony zostaje dzień i godzina cesarskiego cięcia. Poród jest kontrolowany. Uwaga jest skupiona na tym co ma się wydarzyć.

2. Unikniesz urazów związanych z kanałem rodnym i zwieraczem odbytu.
Naturalny poród prowadzi do uszkodzenia dróg rodnych oraz braku kontroli odbytnicy. Nikt nie wie jak duże są problemy kobiet spowodowane porodem naturalnym. Wiele kobiet próbuje radzić sobie same z urazami i nie zwracają się do lekarza o pomoc. „Uszkodzenie odbytnicy jest po prostu katastrofalne” przyznaje położna Siri von Krogh.

3. Myśl o zbliżającym się porodzie sprawia, że jesteś przerażona, zestresowana i wpływa to na Twoje życie codzienne.
Ok. 6 % procent wszystkich kobiet w ciąży boi się porodu. Wpływa to negatywnie na ich tryb życia. Ważnym jest dowiedzieć się jak najwięcej o porodzie od lekarza czy położnej, mieć świadomość czym różni się poród naturalny od cesarskiego cięcia, uzyskać informacje na temat bólu przed i po porodzie. Nie można traktować cesarskiego cięcia jako „proste rozwiązanie”, które zapewnia mniejszy ból. Wybierając cesarskie cięcie musisz mieć świadomość bólu po operacji. Rana może goić się nawet kilka tygodni. 

4. Mniejsze ryzyko uszkodzenia mózgu dziecka, ze względu na brak dostępu tlenu podczas porodu.
Głowa dziecka może zaklinować się podczas porodu naturalnego. Chwilowy brak dostępu do tlenu może spowodować uraz mózgu dziecka. Wikipedia podaje, że 5% przypadków mózgowego porażenia dziecięcego wynika z nieprawidłowości podczas naturalnego porodu (http://no.wikipedia.org/wiki/Cerebral_parese). 

5. W przypadku gdy dziecko ułożone jest pośladkowo, bądź ma dużą główkę, albo miednica mamy jest zbyt ciasna.
Po zrobieniu wymiarów miednicy – rentgen oraz ustaleniu wagi dziecka (mniejsza niż 4000g) nie wszystkie oddziały położnicze decydują się od razu na wykonanie cesarskiego cięcia. Można podjąć próbę manualnego odwrócenia dziecka w łonie matki. W większości przypadków kobiety same podejmują decyzję.

6. Jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub dziecka.
Większość cesarskich cięć nie jest planowana. Zabiegi wynikają podczas komplikacji porodu naturalnego. Poród naturalny jest zalecany dla przyszłych mam, ale w przypadku stanu przedrzucawkowego lub gdy dziecko jest małe, cesarskie cięcie może uratować życie.


Wpis powstał na podstawie artykułu: http://www.klikk.no/foreldre/gravid/article478191.ece

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz